Hündlebahn
8,7
| region: | allgau |
| capacity: | 8 persons |
| price: | € 21 (return) |
763m
1056m
927m
QQ_feat_height_difference_QQm


| features Hündlebahn Oberstaufen | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 40 |
| animals allowed | |
| company | Hündle GmbH & Co. KG |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 1056m |
| height valley station | 763m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 293 |
| {features:feat_jaar} | 2012 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 927m |
| {features:feat_middelstation-1} | Empty |
| {features:feat_middelstation-2} | Empty |
| amount of persons | 8 |
| price range | 20 - 30 |
| producer | Doppelmayr |
| {features:feat_product-id} | Bb38 |
| amount of stations | 2 |
| street | Hinterstaufen 5 |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | 0049-083862720 |
| {features:feat_tijd} | 4,2 min |
| name | Hündlebahn |
| type | cable car |



