Cabriobahn Stanserhorn
8,7
| region: | Central Switzerland |
| capacity: | 60 persons |
| price: | € 85 (return) |
711m
1850m
2320m
QQ_feat_height_difference_QQm



| features Cabriobahn Stanserhorn Stans | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 2 |
| company | CabriO Stanserhorn-Bahn |
| frequency | Om de 30 min |
| Top elevation | 1850m |
| height valley station | 711m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 1139 |
| {features:feat_jaar} | 2012 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 2320m |
| amount of persons | 60 |
| price | 85 |
| price range | 70 - 100 |
| producer | Garaventa |
| {features:feat_product-id} | 132 |
| {features:feat_rolstoelvriendelijk} | |
| amount of stations | 2 |
| street | Stansstaderstrasse 19 |
| sub-type | pendulum cable car |
| system | Pendelkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | +41 (0)41 618 80 40 |
| {features:feat_tijd} | 7:00 min |
| name | Cabriobahn Stanserhorn |
| type | cable car |
| {features:feat_uniek} | |
Cabriobahn Stanserhorn
6370 Stans
Central Switzerland
Switzerland
E-mail:info@cabrio.ch



