Musenalp
8,7
| region: | Central Switzerland |
| capacity: | 4 persons |
| price: | € 19 (return) |
1150m
1750m
1417m
QQ_feat_height_difference_QQm



| features Musenalp Niederrickenbach | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 2 |
| company | Musenalp |
| frequency | Op verzoek |
| Top elevation | 1750m |
| height valley station | 1150m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 600 |
| {features:feat_jaar} | 1951 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 1417m |
| amount of persons | 4 |
| price | 19 |
| price range | 10 - 20 |
| producer | Niederberger |
| amount of stations | 2 |
| street | Musenalp 1 |
| sub-type | pendulum cable car |
| system | Pendelkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | 041 628 12 45 |
| {features:feat_tijd} | 10:00 min |
| name | Musenalp |
| type | cable car |
| {features:feat_uniek} | |
Musenalp
6383 Niederrickenbach
Central Switzerland
Switzerland
E-mail:musenalp@bluewin.ch



