Arber Bergbahn
8,7
| region: | Böhmerwald |
| capacity: | 6 persons |
| price: | € 13 (return) |
1050m
1392m
964m
QQ_feat_height_difference_QQm



| features Arber Bergbahn Bayerisch Eisenstein | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 44 |
| animals allowed | |
| company | Förstlich Hohenzollernsche ARBER-BERGBAHN e.K |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 1392m |
| height valley station | 1050m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 342 |
| {features:feat_jaar} | 1999 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 964m |
| {features:feat_middelstation-1} | Empty |
| {features:feat_middelstation-2} | Empty |
| amount of persons | 6 |
| price range | 10 - 20 |
| producer | Doppelmayr |
| {features:feat_product-id} | Bb26 |
| {features:feat_rolstoelvriendelijk} | |
| amount of stations | 2 |
| street | Talstation Groser Arber 1 |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | 49992594140 |
| {features:feat_tijd} | 4 min |
| name | Arber Bergbahn |
| type | cable car |
Arber Bergbahn
94252 Bayerisch Eisenstein
Böhmerwald
Germany
E-mail:arber@hohenzollern.com



