Gondelbahn Hochsöll & Hohe Salve
8,7
| region: | Wilder Kaiser-Brixental |
| capacity: | 8 persons |
| price: | € 28 (return) |
737m
1825m
1882m
QQ_feat_height_difference_QQm


| features Gondelbahn Hochsöll & Hohe Salve Söll | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 84 |
| company | SkiWelt Wilder Kaiser - Brixental |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 1825m |
| height valley station | 737m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 1088 |
| {features:feat_jaar} | 1988 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 1882m |
| amount of persons | 8 |
| price range | 20 - 30 |
| producer | Doppelmayr |
| {features:feat_product-id} | 88 |
| amount of stations | 2 |
| street | Stampfanger 21 |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | -+43.5333.400- |
| {features:feat_tijd} | 6,3 min |
| name | Gondelbahn Hochsöll & Hohe Salve |
| type | circular cable car |
Gondelbahn Hochsöll & Hohe Salve
6306 Söll
Wilder Kaiser-Brixental
Austria
E-mail:office@skiwelt.at



