Gondelbahn Hochkössen
8,7
| region: | Kaiserwinkl |
| capacity: | 6 persons |
| price: | € 22 (return) |
590m
1480m
2592m
QQ_feat_height_difference_QQm


| features Gondelbahn Hochkössen Kössen | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 76 |
| company | Tourismusverband Kaiserwinkl |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 1480m |
| height valley station | 590m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 890 |
| {features:feat_jaar} | 1995 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 2592m |
| amount of persons | 6 |
| price range | 20 - 30 |
| producer | Leitner |
| {features:feat_product-id} | 87 |
| amount of stations | 2 |
| street | Thurnbichl 47 |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | -+43.501.100- |
| {features:feat_tijd} | 8:30 min |
| name | Gondelbahn Hochkössen |
| type | circular cable car |
Gondelbahn Hochkössen
6345 Kössen
Kaiserwinkl
Austria
E-mail:info@kaiserwinkl.com



