Hahnenkammbahn in Kitzbühel
8,7
| region: | Kitzbuhel-Kirchberg |
| capacity: | 6 persons |
| price: | € 29 (return) |
786m
1650m
2413m
QQ_feat_height_difference_QQm


| features Hahnenkammbahn in Kitzbühel Kitzbühel | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 98 |
| company | Bergbahn AG Kitzbühel |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 1650m |
| height valley station | 786m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 864 |
| {features:feat_jaar} | 1996 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 2413m |
| amount of persons | 6 |
| price range | 20 - 30 |
| producer | Garaventa |
| {features:feat_product-id} | Bba_632c740d34ac1 |
| amount of stations | 2 |
| street | Hahnenkammstrasse 1a |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | -+43.5356.6951.215- |
| {features:feat_tijd} | 5 |
| name | Hahnenkammbahn in Kitzbühel |
| type | cable car |
Hahnenkammbahn in Kitzbühel
6370 Kitzbühel
Kitzbuhel-Kirchberg
Austria
E-mail:info@bergbahn-kitzbuehel.at



