Hochzillertal I en II
8,7
| region: | Zillertal |
| capacity: | 8 persons |
| price: | € 23 (return) |
561m
1741m
3054m
QQ_feat_height_difference_QQm


source: Andi Frank

| features Hochzillertal I en II Kaltenbach | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 148 |
| company | Hochzillertal |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 1741m |
| height valley station | 561m |
| {features:feat_hoogte-middelstation-1} | 1060 |
| {features:feat_hoogteverschil} | 1180 |
| {features:feat_jaar} | 1997 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 3054m |
| {features:feat_middelstation-1} | Mittelstation Kaltenbach |
| {features:feat_middelstation-2} | Empty |
| amount of persons | 8 |
| price range | 20 - 30 |
| producer | Leitner |
| {features:feat_product-id} | Bb6 |
| amount of stations | 3 |
| street | Postfeldstrasse 7 |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | 4352832800 |
| {features:feat_tijd} | 8,5 min |
| name | Hochzillertal I en II |
| type | cable car |
Hochzillertal I en II
6272 Kaltenbach
Zillertal
Austria
E-mail:info@hochzillertal.com



