Hahnenkammbahn Höfen
8,7
| region: | Vitales Land Tannheimertal Reutte |
| capacity: | 8 persons |
| price: | € 21 (return) |
917m
1700m
2559m
QQ_feat_height_difference_QQm


| features Hahnenkammbahn Höfen Höfen | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 69 |
| company | Reuttener Seilbahnen GmbH & Co KG |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 1700m |
| height valley station | 917m |
| {features:feat_hoogte-middelstation-1} | 1519 |
| {features:feat_hoogteverschil} | 783 |
| {features:feat_jaar} | 2010 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 2559m |
| {features:feat_middelstation-1} | Mittelstation Hahnenkammbahn Höfen |
| amount of persons | 8 |
| price range | 20 - 30 |
| producer | Leitner |
| {features:feat_product-id} | 99 |
| amount of stations | 3 |
| street | Bergbahnstraße 18 |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | -+43.5672.62420- |
| {features:feat_tijd} | 7:30 min |
| name | Hahnenkammbahn Höfen |
| type | circular cable car |
Hahnenkammbahn Höfen
6604 Höfen
Vitales Land Tannheimertal Reutte
Austria
E-mail:info@reuttener-seilbahnen.at



