Gletscherbus 3
8,7
| region: | Zillertal |
| capacity: | 24 persons |
| price: | € 51 (return) |
2600m
3235m
1897m
QQ_feat_height_difference_QQm






| features Gletscherbus 3 Hintertux | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 27 |
| animals allowed | |
| company | Zillertaler Gletscherbahn |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 3235m |
| height valley station | 2600m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 635 |
| {features:feat_jaar} | 1999 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 1897m |
| {features:feat_middelstation-1} | Empty |
| {features:feat_middelstation-2} | Empty |
| amount of persons | 24 |
| price range | 50 - 70 |
| producer | Doppelmayr |
| {features:feat_product-id} | Bb21 |
| {features:feat_rolstoelvriendelijk} | |
| amount of stations | 2 |
| street | 3MGC+V6 Vals |
| sub-type | circular cable car |
| system | Funitel |
| {features:feat_telefoon} | 4352878510 |
| {features:feat_tijd} | 5,10 min |
| name | Gletscherbus 3 |
| type | cable car |
Gletscherbus 3
6294 Hintertux
Zillertal
Austria
E-mail:info@hintertuxergletscher.at



