Gerlossteinbahn
8,7
| region: | Zillertal |
| capacity: | 27 persons |
| price: | € 20.5 (return) |
900m
1650m
2270m
QQ_feat_height_difference_QQm





| features Gerlossteinbahn Hainzenberg | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 4 |
| company | Gerlossteinbahn |
| frequency | 30 minuten |
| Top elevation | 1650m |
| height valley station | 900m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 750 |
| {features:feat_jaar} | 1988 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 2270m |
| amount of persons | 27 |
| price range | 20 - 30 |
| producer | Swoboda |
| {features:feat_product-id} | Bba_632c73f0117a1 |
| {features:feat_rolstoelvriendelijk} | |
| amount of stations | 2 |
| street | Dörfl 396 |
| sub-type | pendulum cable car |
| system | Groeps-pendelkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | (0043) 5282 2275 |
| {features:feat_tijd} | 6:15 |
| name | Gerlossteinbahn |
| type | pendulum cable car |
| {features:feat_uniek} | |
Gerlossteinbahn
6278 Hainzenberg
Zillertal
Austria
E-mail:info@zillertalarena.com



