Alpkogelbahn
8,7
| region: | Paznauntal |
| capacity: | 8 persons |
| price: | € 15 (return) |
1622m
1974m
1399m
QQ_feat_height_difference_QQm



| features Alpkogelbahn Galtür | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 32 |
| company | Bergbahnen Silvretta Galtür GmbH & Co KG |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 1974m |
| height valley station | 1622m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 352 |
| {features:feat_jaar} | 2004 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 1399m |
| amount of persons | 8 |
| price range | 10 - 20 |
| producer | Doppelmayr |
| {features:feat_product-id} | 67 |
| amount of stations | 2 |
| street | Galtür 300 |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | -+43.5443.8344- |
| {features:feat_tijd} | 4 min |
| name | Alpkogelbahn |
| type | circular cable car |



