Finkenberg 1
8,7
| region: | Zillertal |
| capacity: | 10 persons |
| price: | € 21.5 (return) |
878m
1760m
1800m
QQ_feat_height_difference_QQm


| features Finkenberger Almbahnen 1 Finkenberg | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 56 |
| animals allowed | |
| company | Finkenberger Almbahnen |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 1760m |
| height valley station | 878m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 882 |
| {features:feat_jaar} | 2017 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 1800m |
| {features:feat_middelstation-1} | Empty |
| {features:feat_middelstation-2} | Empty |
| amount of persons | 10 |
| price range | 20 - 30 |
| producer | Doppelmayr |
| {features:feat_product-id} | Bb15 |
| amount of stations | 2 |
| street | Persol 200 |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | 43528562196 |
| {features:feat_tijd} | 7 min |
| name | Finkenberg 1 |
| type | cable car |



