Wimbachexpress
8,7
| region: | Zillertal |
| capacity: | 10 persons |
| price: | € 25 (return) |
1633m
2336m
2175m
QQ_feat_height_difference_QQm


source: Leitner

| features Wimbachexpress Aschau im zillertal | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 62 |
| company | Hochzillertal |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 2336m |
| height valley station | 1633m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 703 |
| {features:feat_jaar} | 2018 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 2175m |
| {features:feat_middelstation-1} | Empty |
| {features:feat_middelstation-2} | Empty |
| amount of persons | 10 |
| price range | 20 - 30 |
| producer | Leitner |
| {features:feat_product-id} | Bb8 |
| amount of stations | 2 |
| street | Aschau 17 |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | 4352832800 |
| {features:feat_tijd} | 6,4 min |
| name | Wimbachexpress |
| type | cable car |
Wimbachexpress
6274 Aschau im zillertal
Zillertal
Austria
E-mail:info@hochzillertal.com



