Dachstein Südwandbahn
8,7
| region: | Dachstein |
| capacity: | 55 persons |
| price: | € 52 (return) |
1702m
2700m
2174m
QQ_feat_height_difference_QQm


| features Dachstein Südwandbahn Ramsau | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 22 |
| animals allowed | |
| company | Dachstein Gletscherbahn Ramsau |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 2700m |
| height valley station | 1702m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 998 |
| {features:feat_jaar} | 2013 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 2174m |
| amount of persons | 55 |
| price range | 50 - 70 |
| producer | Voest |
| {features:feat_product-id} | Bba_65fc527eea0de |
| {features:feat_rolstoelvriendelijk} | |
| amount of stations | 2 |
| street | Schildlehen 79 |
| sub-type | pendulum cable car |
| system | Pendelkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | +43(0)3687220 |
| {features:feat_tijd} | 6:00 min |
| name | Dachstein Südwandbahn |
| type | cable car |
| {features:feat_uniek} | |
Dachstein Südwandbahn
8972 Ramsau
Dachstein
Austria
E-mail:dachstein@planai.at



