Imbergbahn
8,7
| region: | |
| capacity: | 8 persons |
| price: | € 16 (return) |
913m
1217m
1230m
QQ_feat_height_difference_QQm


| features Imbergbahn Steibis | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 42 |
| animals allowed | |
| company | Imbergbahn & Skiarena Steibis GmbH & Co. KG |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 1217m |
| height valley station | 913m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 304 |
| {features:feat_jaar} | 2005 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 1230m |
| {features:feat_middelstation-1} | Empty |
| {features:feat_middelstation-2} | Empty |
| amount of persons | 8 |
| price range | 10 - 20 |
| producer | Doppelmayr |
| {features:feat_product-id} | Bb39 |
| amount of stations | 2 |
| street | In der Au 19 |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | 0049-83868112 |
| {features:feat_tijd} | 4,5 min |
| name | Imbergbahn |
| type | cable car |



