Grenoble-Bastille
8,7
| region: | auvergne |
| capacity: | 30 persons |
| price: | € 9.6 (return) |
208m
472m
700m
QQ_feat_height_difference_QQm



| features Grenoble-Bastille Grenoble | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 5 |
| company | Onbekend |
| frequency | Every 5 minutes |
| Top elevation | 472m |
| height valley station | 208m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 264 |
| {features:feat_jaar} | 1976 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 700m |
| {features:feat_middelstation-1} | Empty |
| {features:feat_middelstation-2} | Empty |
| amount of persons | 30 |
| price range | 0 - 10 |
| producer | Poma |
| {features:feat_product-id} | Bb36 |
| {features:feat_rolstoelvriendelijk} | |
| amount of stations | 2 |
| street | Quai Stéphane Jay |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | 04 76 44 33 65 |
| {features:feat_tijd} | 4 min |
| name | Grenoble-Bastille |
| type | cable car |
| {features:feat_uniek} | |
Grenoble-Bastille
38000 Grenoble
auvergne
France
E-mail:info@bastille-grenoble.com



