Isskogelbahn
8,7
| region: | Zillertal |
| capacity: | 8 persons |
| price: | € 22 (return) |
1256m
1895m
2052m
QQ_feat_height_difference_QQm


| features Isskogelbahn Gerlos | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 65 |
| company | Tourismusverband Zell-Gerlos, Zillertal Arena |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 1895m |
| height valley station | 1256m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 639 |
| {features:feat_jaar} | 2004 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 2052m |
| amount of persons | 8 |
| price range | 20 - 30 |
| producer | Leitner |
| {features:feat_product-id} | Bba_632c741801668 |
| amount of stations | 2 |
| street | B165 306 |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | -+43.5282.2281- |
| {features:feat_tijd} | 5:30 |
| name | Isskogelbahn |
| type | cable car |



