Kreuzjochbahn
8,7
| region: | Stubaital |
| capacity: | 6 persons |
| price: | € 22.8 (return) |
1000m
2100m
878m
QQ_feat_height_difference_QQm


| features Kreuzjochbahn Fulpmes | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 47 |
| company | Schlick 2000 Schizentrum AG |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 2100m |
| height valley station | 1000m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 1100 |
| {features:feat_jaar} | 1995 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 878m |
| amount of persons | 6 |
| price range | 20 - 30 |
| producer | Doppelmayr |
| {features:feat_product-id} | 110 |
| amount of stations | 2 |
| street | Tschaffinis Umgebung 26 |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | -+43.5225.62270- |
| {features:feat_tijd} | 3 min |
| name | Kreuzjochbahn |
| type | circular cable car |



