Kombibahn Penken
8,7
| region: | Zillertal |
| capacity: | 10 persons |
| price: | € 21 (return) |
1789m
1990m
867m
QQ_feat_height_difference_QQm




| features Kombibahn Penken Finkenberg | |
| {features:feat_amount-of-cabines} | 20 |
| animals allowed | |
| company | Mayrhofner Bergbahnen |
| frequency | continuously |
| Top elevation | 1990m |
| height valley station | 1789m |
| {features:feat_hoogteverschil} | 200 |
| {features:feat_jaar} | 2010 |
| {features:feat_kindvriendelijk} | |
| length | 867m |
| {features:feat_middelstation-1} | Empty |
| {features:feat_middelstation-2} | Empty |
| amount of persons | 10 |
| price range | 20 - 30 |
| producer | Doppelmayr |
| {features:feat_product-id} | Bb12 |
| {features:feat_rolstoelvriendelijk} | |
| amount of stations | 2 |
| street | Penkenberg 605 |
| sub-type | circular cable car |
| system | Omloopkabelbaan |
| {features:feat_telefoon} | 43528562277 |
| {features:feat_tijd} | 3 min |
| name | Kombibahn Penken |
| type | cable car |
Kombibahn Penken
6290 Finkenberg
Zillertal
Austria
E-mail:info@mayrhofner-bergbahnen.com



